Πολύτιμο +5! Νίκησε τους... εννιά της Βέροιας ο Ολυμπιακός

Με τον Κώστα Μήτρογλου να βρίσκει για 12 φορά δίχτυα και τον Ντοσεβί να συνεχίζει την ανοδική του πορεία... ο Ολυμπιακός πέρασε από την έδρα της Βέροιας (2-0) και αύξησε την διαφορά του από τον ΠΑΟΚ στους 5 βαθμούς, μία εβδομάδα πριν το μεταξύ τους ντέρμπι στην Τούμπα - Πολλά τα παράπονα για την διαιτησία του Ιωαννίδη από τους γηπεδούχους, που αγωνίστηκαν από το 12' με παίκτη λιγότερο και ολοκλήρωσαν το ματς με εννέα. Δείτε ΕΔΩ το LIVE του αγώνα Αν και δεν έδειξε το καλό του πρόσωπο, ο Ολυμπιακός πήρε πολύτιμη νίκη κόντρα στη Βέροια (0-2) και αύξησε την διαφορά του από τον ΠΑΟΚ. Η “Βασίλισσα του Βορρά” προσπάθησε να κοντράρει τους “ερυθρόλευκους”, αλλά οι αποβολές των Μπαλάφα και Μπατιόν (έντονα παράπονα για την διαιτησία του Ιωαννίδη) έκαναν... ακατόρθωτο το έργο της. Το παιχνίδι έγινε κάτω από άσχημες οι καιρικές συνθήκες, αφού στη Βέροια είχαμε δυνατό αέρα και ψιλόβροχο. Τα πρώτα λεπτά πέρασαν με τις δυο ομάδες να έχουν μοιρασμένη κατοχή της μπάλας, αλλά να κάνουν αρκετά λάθη στο χώρο του κέντρου. Η φάση όμως που άλλαξε τις ισορροπίες στον αγώνα έγινε στο 12', με τον διαιτητή να αποβάλει τον Μπαλάφα. Ο μέσος της Βέροιας αρχικά δέχθηκε κίτρινη κάρτα για σκληρό φάουλ στον Αφελάι, στη συνέχεια φάνηκε να διαμαρτύρεται στον διαιτητή Ιωαννίδη και την ώρα που έφευγε για να συνεχιστεί το ματς ο διαιτητής τον κάλεσε και του έδειξε την κόκκινη κάρτα! Στα επόμενα λεπτά είχαμε τις πρώτες μεγάλες ευκαιρίες για τις δυο ομάδες. Η Βέροια -που αγωνίστηκε χωρίς τον Μπεν- έφτασε κοντά στο γκολ στο 18', με την κεφαλιά του Μπατιόν να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι του Μέγερι. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, οι “ερυθρόλευκοι” είχαν καλή στιγμή, με το κοντινό πλασέ του Φορτούνη να περνά άουτ Οι Πειραιώτες είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στη συνέχεια, ζήτησαν πέναλτι στη φάση του 24, εκεί όπου ο Μπαργκάν φάνηκε να μαρκάρει αντικανονικά τον Ελαμπντελαουί, ενώ στο 25' ο Μήτρογλου δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την σέντρα-ξυράφι του Ντοσεβί και να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Η Βέροια δεν δέχθηκε κάποια άλλη ευκαιρία κι έτσι πήγε στα αποδυτήρια με το 0-0. Άξιο αναφοράς πως στο ημίχρονο σημειώθηκαν μικρής έκτασης επεισόδια στις εξέδρες. Η ένταση δημιουργήθηκε ανάμεσα σε οπαδούς του Ολυμπιακού και δυνάμεων των ΜΑΤ (είχαμε κάποια σπασμένα καθίσματα). Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας και στην επανάληψη, προσπαθώντας να απειλήσει κυρίως από τις πτέρυγες, ενώ και ο Κασάμι πήρε πάνω του προσπάθειες από τον άξονα (ορισμένες φορές έδειξε υπερβάλλον ζήλο με κάποια σκληρά μαρκαρίσματα). Απ' την άλλη, ο Ντουμίτρου ήταν εύκολη λεία για τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων, αφού στις αντεπιθέσεις που έκανε δεν είχε στήριξη. Βλέποντας πως ο χρόνο να περνάει, ο Περέιρα έβαλε στο παιχνίδι τους Ντομίνγκες και Χάρα (60'). Στο ίδιο λεπτό όμως, ο Ντουμίτρου έχασε τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, αφού δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μέγερι από πλάγια θέση. Τελικά, ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάνει το 0-1, με τον Φορτούνη να κάνει υπέροχη μπαλιά στον Μήτρογλου, που πλάσαρε υποδειγματικά τον Καντιμοίρη. Η αναμέτρηση πήρε... φωτιά στο 76' Ο Μπατιόν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για φάουλ στον Χάρα και χειροκρότησε ειρωνικά, δημιουργώντας ένταση ανάμεσα στους παίκτες των δυο ομάδων και ειδικά με τον Μανιάτη, που είχε... κοκορομαχία και με τον Καλτσά (δεν υπήρξε κάποια κίτρινη κάρτα εκεί). Η συνέχεια είχε αρκετά νεύρα από πλευράς γηπεδούχων, κάτι που δεν τους επέτρεψε να φτιάξουν κάτι καλό επιθετικά. Μάλιστα, στο 87' δέχθηκαν και το... τελειωτικό 2-0 από τον Ντοσεβί, ενώ στο 90+1' παραλίγο να δεχθούν και το 3-0 από τον Μήτρογλου. Η τελευταία φάση του ματς πάντως ανήκε στους γηπεδούχους, με το σουτ του Ναζλίδη να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ